Årsmøtet: 2024 ble et år med store økonomiske utfordringer og sportslig opptur

Styreleder Mathias Engebakken fortsetter i sitt verv inntil videre. Styret har god kontinuitet, og noen nye krefter har kommet til etter tirsdagens årsmøte. På bildet ser vi deler av det nye styret. Fra venstre: Kjersti Homb Jakobsen, Johannes Haavi Millerud, Mathias Engebakken, Line Stuen og Sjur Larsstuen. (Thomas Danbolt, Maren K. Simenstad og Dag Arnesen var ikke tilstede da bildet ble tatt)

Annonse:

Styreleder Mathias Engebakken ønsket velkommen og refererte til 2024 som et år med store økonomiske utfordringer og sportslig opptur. Det ble store utfordringer på markedssiden med ulike forhold som ikke fungerte som forventet tidlig på året. Man gikk inn i året med store forhåpninger om et positivt utfall av tomtesaken på Nammo Stadion. Da dette også fikk et negativt utfall, gikk man inn i et meget krevende andre halvår. Styreleder rettet en stor takk til Bent Dalby som på dette tidspunktet virkelig stod fram og tok ansvar. Ny daglig leder, Mats Thyli kom inn på delvis frivillig basis i november og desember og bidro svært positivt.

Årsmøtet ble som alltid ledet med stødig hånd av nestoren Tron Strand, alle formaliteter ble fulgt til punkt og prikke - og klubbens store aktivitet ble gjennomgått punkt for punkt gjennom årsrapporten. God tid ble brukt til gjennomgang av regnskap 2024 og budsjettet for 2025, ved Bent Dalby.

Årsrapporten 2024

Regnskap 2024

Organisasjonen presenterte et beskjedent overskudd på om lag 300 000 kr i Raufoss IL Fotball for 2024. Samtidig eier Raufoss IL Fotball også Raufoss Storhall AS, som gjør et godt driftsmessig år, men lever som resten av samfunnet under tøffe økonomiske vilkår.

Finanskostnader, i all hovedsak renter på lånene for hallen, har økt fra 0.9% nom. i 2020 til 5.0% nom. i 2025. Så store økte utgifter har Storhallen ikke greid å dekke inn, tross økt aktivitet og utleie, og det gir et underskudd på bunnlinja på om lag 1 500 000 mnok. Av nevnte forklaringer viser det konsoliderte regnestykket at konsernet Raufoss Fotball går på et underskudd på omlag 1 200 000 mnok i 2024. 

Budsjett 2025

Budsjettet for 2025 har mange likheter med det for 2024, med unntak av et par sentrale poster. Budsjetterte lønnskostnader er vesentlig redusert, og det samme er reiseutgifter for A-lagene våre. Det er ingen hemmelighet at vi står i krevende tider, og er nødt til å hente marginer der vi kan, uten å miste konkurransekraften vår vesentlig. Det er den omstillingsprosessen Raufoss IL Fotball står i nå, og det er også det budsjettet for 2025 viser. Utenom det har vi ikke økt treningsavgifter, men ønsker å hente inn noe mer på dugnader i 2025 kontra 2024. Vi har ikke budsjettert med spillersalg eller økte publikumsinntekter av nevneverdig grad.

Valg: God kontinuitet og spennende "nye koster" inn

 

Det nye styret består av:

Leder: Mathias Engebakken inntil videre

Nestleder: Thomas Danbolt – gjenvalg 2 år

Styremedlemmer: Maren Simenstad – gjenvalg 2 år

Johannes Haavi Millerud - ikke på valg

Sjur Larsstuen - ikke på valg

Kjersti Homb Jakobsen – ny 2 år

Line Stuen - ny 2 år

Dag Arnesen – ny 2 år

Varamedlem: Thomas Hildonen - ny 2 år

Valgkomite: Tone Østerud Gjenvalg 1 år, Gunn Homb 1 år

Kontrollkomite ble ikke valgt. Årsmøtet gir styret fullmakt til å besette dette vervet.

Det ble ingen endring i organisasjonskartet fra fjoråret medlemskontigenten holdes også uforandret.

Annonse fra Obos-ligaen: